Question: A large tank is filled with water (density = 103 kg/m). A small hole is made at a depth 10 m below water surface.

A large tank is filled with water (density = 103 kg/m). A

A large tank is filled with water (density = 103 kg/m). A small hole is made at a depth 10 m below water surface. The range of water issuing out of the hole is R on ground. What extra pressure must be applied on the water surface so that the range becomes 2R (take 1 atm = 105 Pa and g = 10 m/s2) 28. %3D %3D -10-m R () 9 atm (c) (b) 4 atm (d) 3 atm 5 atm

Step by Step Solution

3.41 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Velocity of efflux at a depth 10 m from surface of water 2gh v say As range is ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!