Question: A lead ball at 30C is dropped from a height of 6.2 km. The ball is heated due to the air resistance and it
A lead ball at 30C is dropped from a height of 6.2 km. The ball is heated due to the air resistance and it completely melts just before reaching the ground. The molten substance falls slowly on the ground. Calculate the latent heat of fusion of lead. Specific heat capacity of lead=126 J kg C and melting point of lead = 330C. Assume that any mechanical energy lost is used to heat the ball. Use g = 10 m s -.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The detailed ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
