Question: A mass m 1 = 2 5 . 0 kg on a frictionless ramp is attached to a light string. The string passes over a

A mass m1=25.0 kg on a frictionless ramp is attached to a light string. The string passes over a frictionless pulley and is attached to a hanging mass m2. The ramp is at an angle theta =30deg above the horizontal. The mass m1 moves up the ramp uniformly. Find the value of m2. What is the acceleration of m2?

Step by Step Solution

3.39 Rating (152 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!