Question: A mass (m = 3.03kg) is attached to a spring (k = 64.5N/m) and constrained to move in the x-direction. When in equilibrium, the
A mass (m = 3.03kg) is attached to a spring (k = 64.5N/m) and constrained to move in the x-direction. When in equilibrium, the mass rests at the origin of the coordinate system. When displaced a small distance while in an environment without drag, the mass oscillates in simple harmonic motion. The mass is then subjected to a velocity dependent drag force of the form = -bu. The differential equation for this motion, developed with Newton's 2nd Law, is: m d dt x = kx b x - When the mass is subjected to the velocity dependent drag force the amplitude of the oscillations of the mass descrease by half in a time t = 0.631s. (The following questions will be marked correct only if your answer is within 1% of the correct value.) What is the angular frequency that the mass will oscillate with when subjected to the drag force? S-1
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
