Question: A mass m = 4.9 kg hangs on the end of a measles: rope L = 2.1 m long. The pendulum 1'5 held horizontal and


A mass m = 4.9 kg hangs on the end of a measles: rope L = 2.1 m long. The pendulum 1'5 held horizontal and released frum rest. Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum's path so that when the mass falls to its vertical position it hits and wraps around the peg. As it wraps around the peg and attains its maximum height it ends a distance of 3/5 L below its starting point (or 2/5 L from its lowest point). How fast is the mass moving at the top of its new path (directly above the peg)? m/s Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed. You can make 5 more submissions for this question. (+) 5) Using the original mass of m = 4.9 kg, what is the magnitude of the tension in the string at the top of the new path (directly above the peg)? N Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 5 submission are allowed. You can make 5 more submissions for this
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
