Question: A particle moving with a constant acceleration has a velocity of 12.23 cm/s when its position is x = 17.16 cm. However 8.44 s later

A particle moving with a constant acceleration has a velocity of 12.23 cm/s when its position is x = 17.16 cm. However 8.44 s later its position is x = -28.43 cm.

What is the acceleration of the particle in cm/s2 ? Input your answer in normal ( decimal) notation using three significant figures

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!