Question: A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a US stock fund, the second a long - term government and corporate

A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a US stock fund, the second a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a rate of 6%. You know the following information about the risky funds:
Stock Fund (S): Expected Return=16%, Standard deviation =35%
Bond fund (B): Expected Return=12%, Standard deviation =15%
The correlation between the fund return is 0.13.
What are the proportions of each asset and the expected return and standard deviation of the TANGENCY portfolio?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!