Question: A person's Body Mass Index is [ = %, where W is the body weight (in kilograms) and H is the body height (in meters).



A person's Body Mass Index is [ = %, where W is the body weight (in kilograms) and H is the body height (in meters). A child has weight W = 42 kg and height H = 1.3 m. Use the linear approximation to estimate the change in I if (W, H) changes to (45, 1.33). (Use decimal notation. Give your answer to three decimal places.) A person's Body Mass Index is I = %, where W is the body weight (in kilograms) and H is the body height (in meters). Estimate the change in height that will decrease I by | if (W, H) = (25, 1.3), assuming that W' remains constant. (Use decimal notation. Give your answer to three decimal places.) The volume V of a right-circular cylinder is computed using the values d = 3.7 m for the diameter and # = 6.4 m for the height. Use the Linear Approximation to estimate the maximum error R in V if each of these values has a possible error of at most 3%. Recall that V' = 71 h. (Use decimal notation. Give your answer as a whole number.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
