Question: A PMSM with the following parameters is operating at 2 0 0 0 rpm: Ld = 1 . 2 mH Lq = 1 . 8

A PMSM with the following parameters is operating at 2000 rpm:
Ld=1.2mH
Lq=1.8mH
m=0.8Wb
Current magnitude: I=25A
Supply voltage: 440V
Supply frequency: 50Hz
Angle =30 degree
Assuming R=0, calculate:
1. The d-axis and q-axis voltages.
2. The maximum electromagnetic torque if the angle changes to =45 degrees

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!