Question: A project has the following estimated data: price = $46 per unit; variable costs = $31 per unit; fixed costs = $19,000; required return =
A project has the following estimated data: price = $46 per unit; variable costs = $31 per unit; fixed costs = $19,000; required return = 15 percent; initial investment = $18,000; life = six years.
| Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) |
| Break-even quantity |
| What is the cash break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) |
| Break-even quantity |
| What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) |
| Break-even quantity |
|
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
