Question: A project has the following estimated data: price = $99 per unit; variable costs = $42.57 per unit; fixed costs = $6,400; required return =
A project has the following estimated data: price = $99 per unit; variable costs = $42.57 per unit; fixed costs = $6,400; required return = 15 percent; initial investment = $6,000; life = seven years. Ignore the effect of taxes and use straight line depreciation to zero.
| Required: |
| (a) | What is the accounting break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.) |
| (b) | What is the cash break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.) |
| (c) | What is the financial break-even quantity? (Do not round your intermediate calculations.) |
| NOTE: You first need to calculate the Operating Cash Flow that gives an NPV = 0. Don't forget that here we are ignoring taxes (so assume the marginal tax rate is zero). |
| (d) | What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round your intermediate calculations.) |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
