Question: A project requires a $ 4 8 , 0 0 0 initial investment and is expected to generate end - of - period annual cash

 A project requires a $48,000 initial investment and is expected to
A project requires a $48,000 initial investment and is expected to generate end-of-period annual cash inflows of $22,000 for each
of three years. Assuming a discount rate of 12%, what is the net present value of this investment? Selected present value factors for
a single sum are shown in the table below:
i=12%,i=12%,i=12%
n=1,n=2,n=3
0.8929,0.7972,0.7118
Multiple Cholce
$0
$9,667
$(15,851)
$4,842
$52,842
generate end-of-period annual cash inflows of $22,000 for each of three years.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!