Question: A projectile is fired up at t = 0 with an initial speed vo at an angle 0 with respect to the horizontal axis. One

A projectile is fired up at t=0 with an initial speed vo at an angle 0 with respect to the horizontal axis. One second after it is shot, velocity vector of the particle is v =2+3 m/s. After a few seconds, it strikes the ground again
(Take g=10 m/s^2. Please mark the closest answer as correct answer)
Find the angle 0
(a)40,620
(b)81.25
(c)60,930
(d)81.25
(e)8.75

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!