Question: A random sample of 24 was collected and provided a sample mean 63.7and a sample standard deviation of 39. The values were the number of

A random sample of 24 was collected and provided a sample mean 63.7and a sample standard deviation of 39. The values were the number of hours spent watching sports programs in one month.

Calculate the margin of error for a 95% confidence interval.

Round up to ONE decimal for the critical value. E.g. t = 1.09, then t = 1.1.

Round up to TWO decimal places for your final answer. Eg. 12.656, the ME = 12.66

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!