Question: A Rankine cycle is executed with steam expanding initially from 20 MPaa and 100 deg SH. Condensation occurs at 399.967 millibars vac. All expansion and

A Rankine cycle is executed with steam expanding initially from 20 MPaa and 100 deg SH. Condensation occurs at 399.967 millibars vac. All expansion and compression efficiencies are 90 %. Sketch the equipment layout and the TS diagram. Answer the following for m = 10.6 kg/sec of steam circulated and fill up the blanks in the items below:

If the generator efficiency = 95%, brake engine efficiency = 90% what is the combined work in KW? Answer: 8320.24 KW

If Cp water = 4.187 KJ/kg-K; cooling water enters the condenser at 12 deg C and leaves at 21 deg C, find amount of cooling water needed by the condenser in kg/sec. (IDEAL) Answer: 488.85 kg/sec

Torque at the dynamometer in Mega Joules if the engine is running at 900 rpm.Answer: 0.0930 MJ

I already provided the answers please provide the solution thanks

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!