Question: A residence located in Montreal includes a bedroom whose exposed wall measures 2.4 m high and 3.2 m long. (the other walls are interior) In

A residence located in Montreal includes a bedroom whose exposed wall measures 2.4 m high and 3.2 m long. (the other walls are interior) In the wall there is a window measuring 1.6 m x 1.2 m. The indoor design temperature will be 22 oC. The wall consists of: - Gypsum (or plaster with cardboard facing, 1 water flight for 1 plaster flight) density 700 to 900Kg/m3 e = 12 mm

Neg vapor - Insulating wool e = 10 cm - Wood particle air panel R = 0.23 m2 oC./w Sheet metal e = 3 mm The window has an R factor = 0.5 m2 oC./w Problem - Calculate the losses of this part -

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!