Question: A resistor with resistance R = 2 . 2 and a capacitor with capacitance C = 6 . 9 C are connected in series to

A resistor with resistance R=2.2 and a capacitor with capacitance C=6.9C are connected in series to an AC voltage source with angular frequency =96rads. The peak voltage on the capacitor is VC=4.7V. The charge on the capacitor is given by q(t)=VCCsint. What is the peak voltage across the resistor? Hint: Remember how the current is related to the charge on a capacitor and that the current is the same through all circuit elements. Also remember Ohm's Law relates the current to the voltage in a resistor.
A resistor with resistance R = 2 . 2 and a

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!