Question: A rock is thrown off a cliff at an angle of 5 8 above the horizontal. The cliff is 1 4 5 m high. The

A rock is thrown off a cliff at an angle of 58 above the horizontal. The cliff is 145 m high. The initial speed of the rock is 20 m/s.(Assume the height of the thrower is negligible.)
(a)
How high above the edge of the cliff does the rock rise (in m)?
14.7 m
(b)
How far has it moved horizontally when it is at maximum altitude (in m)?
18.3 m
(c)
How long after the release does it hit the ground (in s)?
7.44 s
(d)
What is the range of the rock (in m)?
78.9 m
(e)
What are the horizontal and vertical positions (in m) of the rock relative to the edge of the cliff at
t =2.0 s,
t =4.0 s,
and
t =6.0 s?
(Assume the +x-direction is in the horizontal direction pointing away from the cliff, the +y-direction is up towards the sky, and x = y =0 at the point from which the rock is thrown.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!