Question: A sample of size = 10 is drawn from an approximately normal population whose standard deviation is = 12.5. The sample mean is x


A sample of size " = 10 is drawn from an approximately normal population whose standard deviation is = 12.5. The sample mean is x = 50.9. Construct a 99% confidence interval for . 43.61
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
