Question: A semi-circular sample of thickness b = 21 mm, radius W = 45mm and elastic modulus, E = 10 N/mm was analyzed using the

A semi-circular sample of thickness b = 21 mm, radius W =

A semi-circular sample of thickness b = 21 mm, radius W = 45mm and elastic modulus, E = 10 N/mm was analyzed using the finite element method. The geometry and mesh for the analysis are shown below. Applying a constant load Q = 105N, the analysis was repeated for a number of crack lengths. The load-point displacement q vs. the crack length is listed in the table. Make a plot of the stress intensity factor vs crack length (18mm a 34mm) for this case. a, mm 14 q. mm 6.640 x 10-4 18 8.787 10-4 22 12.12 x 10-4 26 17.37 x 10-4 30 29.75 x 10-4 34 43.85 x 10-4 38 82.49 10-4 9/2 Q W a q/2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!