Question: A simple random sample of size n equals 40 n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x overbar equals

A simple random sample of size n equals 40

n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x overbar equals 120.9

x=120.9 and the sample standard deviation is found to be s equals 13.2

s=13.2. Construct a99% confidence interval for the population mean.

The lower bound is

nothing

.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!