Question: A simple random sample of size n equals n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x overbar equals x=120.9

A simple random sample of size n equals n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x overbar equals x=120.9 and the sample standard deviation is found to be s equals s=12.6. Construct a99% confidence interval for the population mean.

question

lower ?and upper? bound

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!