Question: : A small mail - order company uses 2 0 0 0 0 boxes a year ( 2 5 0 working days for a year

: A small mail-order company uses 20000 boxes a year (250 working days for a year). Holding cost rate is 20% of unit price per year, and ordering cost is $16 per order. The lead time
is 2 days. The following quantity discount is available. Determine:
Number of Boxes = Price per Box
Less than 2000= $1.8
2000 to 4999= $1.6
5000 or more = $1.4
What is the optimal ordering policy.
Where:
D = Demand in units per year (20,000)
S = Ordering cost per order (16)
H = Holding cost rate (20
Explanation:
First, let's calculate the unit price:
For less than 2000 boxes:1.8
For 2000 to 4999 boxes: 1.6
For 5000 or more boxes:1.4
Next, we need to calculate the EOQ for each price level and compare the total cost for each to find the optimal ordering policy.
For less than 2000 boxes:
EOQ =((2*20000*16)/0.20*1.8)=1825 units
For 2000 to 4999 boxes:
EOQ =((2*20000*16)/0.20*1.6)=2025 units
For 5000 or more boxes:
EOQ =((2*20000*16)/0.20*1.4)=2182 units
Step 2
Now, let's calculate the total cost for each EOQ:
Total cost =(D/Q)*S +(Q/2)*H +(D/Q)*P
Where:
Q = EOQ
P = Unit price
Explanation:
For less than 2000 boxes:
Total cost =(20000/1825)*16+(1825/2)*(0.20*1.8)+(20000/1825)*1.8=3,510
For 2000 to 4999 boxes:
Total cost =(20000/2025)*16+(2025/2)*(0.20*1.6)+(20000/2025)*1.6=3,480
For 5000 or more boxes:
Total cost =(20000/2182)*16+(2182/2)*(0.20*1.4)+(20000/2182)*1.4=3,473
Answer
Based on the calculations, the optimal ordering policy is to order 5000 or more boxes at a time, with a reorder point of 2182 units. This will result in the lowest total cost for the company.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!