Question: A small particle has charge q = -5.0 JC and mass m = 200 mg. It moves from point A, where the electric potential is

A small particle has charge q = -5.0 JC and mass m = 200 mg. It moves from point A, where the electric potential is VA = +200 V, to point B, where the electric potential is VB = +800 V. The electric force is the only force acting on the particle. The particle has a speed vA = 5.00 m/s at point A. What is its speed at point B? O 8.06 m/s 0 5.92 m/s 0 7.42 m/s O 5.00 m/s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
