Question: A solid block of volume V = 400.0 cm3 at the end of a string is placed in a container full of pure water (density:

A solid block of volume V = 400.0 cm3 at the end of a string is placed in a container full of pure water (density: 1000 kg/m3). When the block is fully submerged, the tension in the string is T = 5.4 N. What is the average density of the block
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
