Question: A spacer plate used in a machine tool has specifications LSL = 0.05 and USL = 0.10 cm in thickness. Samples (each with 100 units)
A spacer plate used in a machine tool has specifications LSL = 0.05 and USL = 0.10 cm in thickness. Samples (each with 100 units) were collected and it was found that the overall average thickness is 0.07 cm and the overall product thickness standard deviation is 0.02 cm. One sample of 100 units with average thickness of 0.075 cm was collected. Which of the following is appropriate?
The process is most likely in control
The process is most likely out of control
The process is totally fine as 0.075 cm is right at the middle of USL and LSL limits
The process is definitely out of control
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
