Question: A spring ( ( k = 2 4 0 0 = 2 4 0 0 N / / m ) ) is compressed
A spring (k = 2400 N/m) is compressed 0.2 m by an 8 kg block. The block is released. It slides on a frictionless surface, up a frictionless hill that is 0.3 m tall, and then slides across a short 0.2 m path 0.2 m long with friction (µ = 0.5). The block then continues onto a frictionless surface. How fast is the block moving when it continues onto the frictionless surface?

8kg 0.2m } 0.3m
Step by Step Solution
3.32 Rating (146 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To solve this problem we must recognize that energy is conserved The potential energy stored in the compressed spring will be converted into kinetic e... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
