Question: A square a X a coil shown in the figure below has the size a=28.4 cm and consists of N=115 turns of a thin wire

A square a X a coil shown in the figure below has the size a=28.4 cm and consists of N=115 turns of a thin wire with the resistance per unit length r0=0.152 Q/m. The coil is rotated about the vertical axis at 2700 revolutions per minute. The horizontal component of the Earth's magnetic field at the location of the coil B=0.4 G. Find how much Joule heat W is dissipated in the coil in 1 minute: w=mJ-I:1
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
