Question: A stack( T=550 deg F and 750mm Hg) was sampled using EPA Method 5. The total gas volume that flowed through the dry gas meter
A stack( T=550 deg F and 750mm Hg) was sampled using EPA Method 5. The total gas volume that flowed through the dry gas meter was 2.785 cubic meters (at T = 60 deg F and P = 800 mm Hg). The mass of PM (particulate matter) was 1.50 g. Also, 72.0 g of H20 was collected in impingers.
a. Calculate the concentration of PM in the stack (micrograms/cubic meter) at stack conditions.
b. The stack gas exits at an average velocity of 20 m/s and the stack has an inside diameter of 5m. What is the emission rate of PM, in kg/day?
c. What is the PM concentration in micrometers/dcsm?
Step by Step Solution
3.40 Rating (162 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To solve the problem comprehensively we must convert and adjust conditions using the principles of ideal gas law and related conversions Lets proceed ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
