Question: A student standing on a cliff that is a vertical height d = 8.0 m above the level ground throws a stone with velocity v

A student standing on a cliff that is a vertical height d = 8.0 m above the level ground throws a stone with velocity v0 = 23 m/s at an angle = 22 below horizontal. The stone moves without air resistance; use a Cartesian coordinate system with the origin at the stone's initial position.

With what speed,vfin meters per second, does the stone strike the ground?

If the stone had been thrown from the clifftop with the same initial speed and the same angle, but above the horizontal, would its impact velocity be different?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!