Question: A superball with mass m equal to 70 grams is dropped from a height of hi = 1.9 m. It collides with a table, then
A superball with mass m equal to 70 grams is dropped from a height of hi = 1.9 m. It collides with a table, then bounces up to a height of hf = 1.2 m. The duration of the collision (the time during which the superball is in contact with the table) is tc = 17 ms. In this problem, take the positive y direction to be upward, and use g = 10.8 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. Neglect air resistance.
Part A: Find the y component of the momentum of the ball immediately before the collision.
Part B: Find the y component of the momentum of the ball immediately after the collision, that is, just as it is leaving the table.
Part C: Find the y component of the impulse imparted to the ball during the collision.
Part D: Find the y component of the time-averaged force Favg, in newtons, that the table exerts on the ball.
Part E: Find Kafter-Kbefore, the change in the kinetic energy of the ball during the collision, in joules.
Before During After hi he
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Part A The y component of the momentum of the ball immediately before the collision can be found usi... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
