Question: (A) suppose you construct a new portfolio, initial investment = $18,000 with stocks A at weight 0.127138 B at weight 0.364982 C at weight 0.369864
(A)
suppose you construct a new portfolio,
initial investment = $18,000
with stocks A at weight 0.127138
B at weight 0.364982
C at weight 0.369864
D at weight 0.127016
with stocks prices being
A = $22.76
B = $9.1
C = $10.11
D = $35.13
what is the portfolio value upon execution? (t = 0)
(B)
every month, the owner invests $2240.
assuming price and weight of stock is unchanged, what will be the value of stock in months to come, at (t=4)?
(you may use python or manual but i want to know how value is calculated because im not getting desired answers) THANKS
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
