Question: A task consists of three elements. Data from your pilot study of 10 work cycles: x1 = 0.5 min; s1 = .16 min x2 =

A task consists of three elements. Data from your pilot study of 10 work cycles: x1 = 0.5 min; s1 = .16 min x2 = 1.2 min; $2 = .3 min x3 = 0.4 min; $3 = .07 min You require: - a confidence interval of 95% - your estimate of the element times to be within +/- 10% of their true values Remember: n = [(t * s) / (k * x-bar)] ^2 How many complete observations (cycles) are needed in your time study
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
