Question: A tightly closed 1-L flask initially containing 7.4 g ofliquid n-decane (MW= 142 g/mol), an amount that occupies a volume of 10 mL (p =

A tightly closed 1-L flask initially containing 7.4 g ofliquid n-decane (MW= 142 g/mol), an amount that occupies a volume of 10 mL (p = 0.74 g/mL)i is left undisturbed for ten weeks on a shelf at 25 C. What quantity of n-decane would you expect to find remaining in its liquid form after this period? Show your calculations and state your assumptions. Pertinent property data for n-decane at 25 C are: Cs= 0.015 mg/L,

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!