Question: A to P second order liquid phase reaction is to be carried out in a jacketed batch reactor for 80% conversion. Initial A composition of
A to P second order liquid phase reaction is to be carried out in a jacketed batch reactor for 80% conversion. Initial A composition of 4 m3 reaction mixture will be 2.3 mol/L. Find the necessary reaction time and temperature profile of the reaction mixture (T=f(t)) under adiabatic conditions, if the initial temperature is To=340 K. DATA 1- Heat of reaction : - Delta H= 12,000 cal/mol 2- Heat transfer coefficient for the jacketed reactor: U =130 cal/dm2minoC 3-Avarege physical properties of the mixture: CP =0.95 cal/goC , density =1.02 g/cm3
4- Design graph for the reaction (CA0=2.3 mol/L, Tmax=370 K; rate units [=] mol/Lh
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
