Question: A truck powered by a diesel engine working at a 100% load factor is operated at a mine. If fuel consumption for this truck is
A truck powered by a diesel engine working at a 100% load factor is operated at a mine. If fuel consumption for this truck is 0.3 l/kW and the truck is rated at 1,600 kW what is the level of fuel consumption per hour and the cost of fuel per hour for the following conditions: a) Load factor low = 0.2 b) Load factor medium = 0.35 c) Load factor high = 0.6 Assume cost of diesel is $ 1.20 /l.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
The fuel consumption per hour can be calculated by multiplying the load factor the power rating o... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
