Question: A turbojet engine is cruising at M _ ( a ) = 0 . 9 at an altitude of 1 1 km . The engine

A turbojet engine is cruising at M_(a)=0.9
at an altitude of 11 km . The engine characteristics are
such that the compressor, burner, and turbine efficiencies
may be taken as \eta _(c)=0.85,\eta _(b)=0.96, and \eta _(t)=0.90,
respectively, and the mechanical shaft efficiency between
the turbine and the compressor is \eta _(m)=100%. The total
inlet pressure recovery may be taken as \pi _(d)=1.0 and the
mass flow captured by the inlet is m_(a)^()=29.17k(g)/(s). The
fuel used has a heating value of the fuel is 10,516ca(l)/(g)m. The compressor pressure ratio
is \pi _(c)=18, the combustor pressure loss is (p_(t3)-p_(t4))=0.02p_(t3), and the turbine inlet
temperature is T_(t4)=1,330Kp_(8)=p_(a) and
{:\eta _(n)=1.00), what is the net thrust?
A turbojet engine is cruising at M _ ( a ) = 0 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!