Question: A turboprop develops a propeller thrust power of 1 . 5 MW in forward flight with V 0 = 1 5 0 m / s

A turboprop develops a propeller thrust power of 1.5MW in forward flight with V0=150m/s.
Assuming propeller efficiency is 85%, i.e. prop =0.85, calculate:
Propeller thrust, Fprop in kN
The shaft power produced by the LPT in MW; i.e.LPT
Core gross thrust, Fcore in kN
Core net thrust in kN (neglect fuel mass flow rate as compared to air flow rate in the core to calculate the core net thrust)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!