Question: A white billiard ball with mass m w = 1.51 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.19 m/s
A white billiard ball with mass m w = 1.51 kg is moving directly to the right with a speed of v = 3.19 m/s and collides elastically with a black billiard ball with the same mass m b = 1.51 kg that is initially at rest. The two collide elastically and the white ball ends up moving at an angle above the horizontal of θ w = 43° and the black ball ends up moving at an angle below the horizontal of θ b = 47°.
1) What is the final speed of the white ball?
2) What is the final speed of the black ball?
3) What is the magnitude of the final total momentum of the system?
4) What is the final total energy of the system?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
This is a problem involving an elastic collision between two billiard balls of equal mass Since its an elastic collision both momentum and kinetic ene... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
