Question: A2 kg block is moving at v = 3 m/s along a frictionless table and collides with a second 2 kg block that is

A2 kg block is moving at v = 3 m/s along a

 

A2 kg block is moving at v = 3 m/s along a frictionless table and collides with a second 2 kg block that is initially at rest. After the collision, the two blocks stick together and then slide up a 45 frictionless inclined plane Calculate the maximum distance L that the two blocks travel up the incline. Express your answer in meters. L = ? m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To solve this problem we can use the principles of conservation of momentum and conservation of mech... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!