Question: ABC company has a demand for 2000 units each year. The cost of each unit is $100. It costs ABC $200 to place an order

ABC company has a demand for 2000 units each year. The cost of each unit is $100. It costs ABC $200 to place an order and

$4 to carry a unit in the stock per year. Further, the supplier needs a week and a half to deliver the order. Assume 50 weeks to a year.

Calculate the Total Annual cost of the system.

D=2000 cases

Co=$200 per order

Ch=$4 /case/year

Q=?

R=?

L=1.5 weeks

P=$100/case

T=?

Ts=?

.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!