Question: ABC. Your boss asks you to value a new 30-year convertible bond. The bonds coupon rate = 3.2% and is paid semi-annually. Face value of
ABC.
- Your boss asks you to value a new 30-year convertible bond. The bonds coupon rate = 3.2% and is paid semi-annually. Face value of the bond = $1,000. The conversion price is $58 and the stock sells for $39.
- What is the minimum value of the bond assuming the yield to maturity of a comparable straight (non-convertible) bond is 4.9%?
- What is the conversion premium?
- Assume you were holding the convertible bond and the stock price rose to above $58/share. Would you convert the bond into the stock or hold onto the bond?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
