Question: Advanced physics A sinusoidal wave moving to the right at speed v = 5.6 m/s with an amplitude of A = 3.0 cm, and a

Advanced physics


A sinusoidal wave moving to the right at speed v = 5.6 m/s with an amplitude of A = 3.0 cm, and a period of T = 0.3 s. Helpful Information Part 1 if D(x = 0, t = 0) = 3.0 cm, write a mathematical expression for the wave. (As part of your solution you will need to find the wavenumber, k, and the angular frequency, w in terms of v, 7', and A) Note that it may not be necessary to use every variable. Use the following table as a reference for using each variable: For Use t V TT AA D(r, () = A cos(((2"pitt)/T)-((2"pi*x)/(T*v)))Part 2 Find the value of the phase of the wave at a = 1 m, at time t = 0.4s. Define the phase as o in D(x, t) = Asin($) number (rtol=0.05, atol=1e-08) rad
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
