Question: After paying $3 million for a feasibility study, Stanley wrote a proposal with the following cash flow estimates for a 25-year capital project. Equipment cost:
After paying $3 million for a feasibility study, Stanley wrote a proposal with the following cash flow estimates for a 25-year capital project.
Equipment cost: $34 million, Shipping costs: $1 million, Installation: $19 million, Salvage: $4, Working capital investment: $2 million, Revenues are expected to increase by $20 million per year and cash operating expenses by $9 million per year.
The firms marginal tax rate is 40 percent, its weighted average cost of capital is 9%, and the firm requires a 3 year payback. Assume straight-line depreciation.
Evaluate the project using NPV, IRR, PI, and PB.
Answers:
IO = $56 million
D = $2 million
NCF1-25 = $7.4 million
NCF25 = $6 million
NPV = $17.38 million > 0, so Accept
IRR = 12.60% > 9%, so Accept
PI = 1.31 > 1, so Accept
PB = 7.57 years > 3 so Reject
ACCEPT the project
Please show work and formula while avoiding Excel/spreadsheet programs. Thank you
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
