Question: Air ( 1 atm ) enters into a 5 - cm - diameter circular tube at 2 0 C with an average velocity of 5

Air (1 atm) enters into a 5-cm-diameter circular tube at 20C with an average velocity of 5 m/s. The tube wall is maintained at a constant surface temperature of 180C, and the outlet mean temperature is 80C. Estimate the length of the tube. Is the flow fully developed? The properties of air atPG19 To=(T; +T)/2=50C are cp =1007 J/kg.K, K =0.02735 W/m.K, p =1.092 kg/m3, p=1.963 x 10-5k kg/m-s, v=1.798 x 10-5 m2/s, and Pr=0.7228. The length of the tube is m. The flow (Click to select) fully developed.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!