Question: Consider a circular pipe of inner diameter D = 0.25 in. whose inner surface is covered with a thin layer of liquid water as a
Consider a circular pipe of inner diameter D = 0.25 in. whose inner surface is covered with a thin layer of liquid water as a result of condensation. In order to dry the pipe, air at 540 R and 1 atm is forced to flow through it with an average velocity of 6 ft/s. Using the analogy between heat and mass transfer, determine the mass transfer coefficient inside the pipe for fully developed flow. (Round the answer to three decimal places.) Given, v=1.697104 ft2/s The mass transfer coefficient inside the pipe for fully developed flow is ft/s.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
