Question: Air with K = 1 . 4 K = 1 . 4 and R = 2 8 7 Nm / kg * K , R

Air with K=1.4K=1.4 and R=287Nm/kg* K, R=287Nm/kg*K is discharged from a large reservoir through a nozzle. Upon exiting the nozzle, the gas enters a Fanno duct with L/D=10, where L is the length of the duct and D is the duct's inner diameter. The conditions of the air inside the reservoir are 500K and 600kPa. The back pressure at the outlet of the Fanno duct generates a normal shock wave at a point where L/D=4. The area where the shock wave occurs, A1, is twice the area of the throat, A0. The following is required:a) The value of the back pressure in kPa;b) The velocity of the gas after the normal shock in m/s;c) The mass flow rate at the outlet of the Fanno duct in kg/sm^2;d) The entropy increase of the gas due to the normal shock in kJ/kgK;e) The entropy increase of the gas due to friction in the duct in kJ/kgK.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!