Question: An AC voltage source is connected to an inductor with inductance 0 . 0 4 1 H . The voltage source provides a time -

An AC voltage source is connected to an inductor with inductance 0.041 H. The voltage source provides a time-dependent voltage V across the inductor as described by V(t)= v0 sin(t), where v0=256 V and =988 rad/s.
Part (a)
Find the current through the inductor, in amperes with its sign, at time t =2.3 s.
Part (b)
Calculate the instantaneous power, in watts with its sign, that the inductor is absorbing at time t =2.3 s.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!