Question: An earned value analysis (EVA) is performed after Month 10 on a 15-month commercial building project with an estimated final cost (BAC) of $8.45 million.

An earned value analysis (EVA) is performed after Month 10 on a 15-month commercial building project with an estimated final cost (BAC) of $8.45 million. The values at the data date are as follows: EV = $5.25M, AC = $4.95M, and PV = $6.50M.

What are the cost and schedule variances and indices?

What is the projected final cost (EAC)?

All things being equal, what will be the final duration (FD)?

It is acceptable to use SPI to estimate the FD.

What can be concluded from the EVA at this point?

PLEASE SHOW STEPS

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!