Question: An induction motor ( 6 0 H z ) has V a n = 1 2 0 0 0 Volt ( per phase ) ,

An induction motor (60Hz) has Van=12000 Volt (per phase),Z1=0.565Ohm, and xm=250 Ohm. nR=1240rpm. Disregard Rm.
What is R0 for this machine?
0.4681 Ohm
0.4589 Ohm
0.3476 Ohm
0.5678 Ohm
An induction motor ( 6 0 H z ) has V a n = 1 2 0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!